Co si možná myslíte o bitcoinu (a není to pravda)

Začněte OBCHODOVAT
Služba:
Binance - burza na obchodování kryptoměn Burza ZAČNI
IHNED
Coinmate - burza na obchodování kryptoměn Burza ZAČNI
IHNED
IQ Option - broker a obchodník Broker ZAČNI
IHNED

 

Bitcoin - co jste si možná mysleli špatněFoto: Internet

Internetem kolují různé informace. Některé jsou pravdivé, jiné zcela vymyšlené. Spoustu informací autoři napíšou v dobré víře, ale ve skutečnosti jen vypouští nepravdy. Pojďte se podívat na některé z těchto nepravd o Bitcoinu, které jste určitě slyšeli také.

Bitcoin je zcela anonymní a nevystopovatelná kryptoměna

Pravda: Bitcoinové transakce jsou vystopovatelné, jestli se neprovedou akce, jak tomu zabránit.

Existuje celá řada způsobů, jak spojit bitcoinové transakce s vaším jménem. Kryptoměnové burzy a směnárny musí ověřovat totožnost svých zákazníků a tedy i vědí, kdo přesně vlastní kterou peněženku. I když si peníze z burzy převedete na svojí vlastní peněženku, tak je tato transakce uchována veřejně na blockchainu. Jakmile si někdo spojí váš soukromý klíč s vaším jménem, už vás může v zásadě vždy dohledat.

Poskytovatelé internetu mají také přístup ke všemu, co na internetu děláte a samozřejmě se chtějí dívat. Když tedy provedete nějakou transakci, může si vás poskytovatel internetu spojit vaší IP adresu s vaším soukromým klíčem.

Způsobů ke zjištění, kdo vlastně transakce uskutečňuje, je mnohem více. Ve skutečnosti jsou tedy bitcoinové transakce zcela vystopovatelné, pokud se neprovede řada kroků k tomu, aby vystopovatelné nebyly.

Bitcoiny jsou uložené v peněžence

Pravda: Bitcoiny jsou uložené na blockchainu. V kryptoměnových peněženkách jsou uloženy pouze klíče, které jsou potřeba k vytvoření transakce.

Představa o tom, že bitcoiny jsou uloženy na peněžence, je vlastně zcela dostačující k použití bitcoinu. Není ale tak úplně přesná. Bitcoiny jako takové jsou a vždy budou uloženy pouze na blochchainu. Peněženka, ať už na burze nebo nějaký program, který si nainstalujete nebo hardwarová typu Trezor, je pouze jakýmsi správcem vašich soukromých a veřejných klíčů.

Právě soukromé klíče slouží k tomu, aby bylo možné bitcoiny posílat, a je potřeba je opravdu velmi dobře chránit. Bitcoiny ale neslouží jako běžné peníze, nelze si je vybrat z bankomatu nebo nosit v kapse.

Těžaři jsou páni bitcoinové sítěFoto: Internet

Bitcoin je decentralizovaná měna

Pravda: Bitcoin sice vznikl na myšlence decentralizace, ale v současnosti je stále více a více centralizovaná

Myšlenka decentralizace bitcoinu tu vždycky byla, je a bude, a prakticky všude se o ní dočteme. Bitcoin je samozřejmě mnohem decentralizovanější než klasické fiat měny, ale pravda je taková, že sílu v celé síti drží těžaři. Ti potvrzují transakce, bez nich síť nebude fungovat a nebude možné ani síť bez jejich svolení vylepšovat.

Problém je v tom, že z těžení se stal profesionální byznys a celý mining je rozdělený mezi několik desítek uskupení a mining poolů. I jednotlivec může těžením dlouhodobě vydělávat, pokud těžbu perfektně optimalizuje, ale ani tak nemá velkou šanci do fungování sítě zásadněji zasáhnout.

Bitcoin se tak stává stále více centralizovanější měnou, a představa, že každý uzel v síti má stejný hlas, je dávno pryč.

Když investujete do bitcoinu, zbohatnete

Pravda: Nikdo přesně neví, co se s bitcoinem a kryptoměnami obecně stane. Jako u ostatních investice je možné, že na bitcoinu zbohatnete, ale také že proděláte.

Nikdo nemá patent na rozum a nikdo nemůže s jistotou říci, jestli ta nebo ona investice bude stoprocentně zisková. Hodnota kryptoměn obecně roste závratnou rychlostí, ale stále se jedná o velmi rizikovou investici.

Nákupy tokenů v ICO nebo různých altcoinů se mohou v budoucnu obrovsky vyplatit, ale nespoléhejte na to celým svým kapitálem. Vždy investujte s rozumem a nesnažte se za každou cenu svést na kryptovlně a nenakupujte zběsile vše, co přijde pod ruku.

Coinmate - Bitcoinová burza

ZAČNĚTE OBCHODOVAT NA BURZE COINMATE

Chcete obchodovat kryptoměny jako je Bitcoin? Založte si účet u české bitcoinové burzy registrované ve Velké Británii Coinmate.

- možnost obchodovat v českých korunách BTC/CZK

- nízké transakční poplatky díky pro Čechy

- možnost dobít účet rychle díky platbě do FIO banky

- recenzi směnárny Coinmate najdete zde


KLIKNĚTE ZDE PRO ZALOŽENÍ ÚČTU ZDARMA

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Přepnout na plnou verzi